تعريف و تمجيدها کار دست پرسپوليس مي‌دهد - اخبار پرسپولیس

اخبار پرسپولیس

شیش تاییا دات کام:

اين روزها در محافل فوتبال همه از قهرماني قطعي پرسپوليس در ليگ شانزدهم صحبت مي‌کنند و اين در حالي است که فقط ۱۰ بازي از ليگ گذشته و ۲۰ هفته ديگر باقي مانده است.

سرخپوشان فصل قبل به دليل کسب نتايج نااميدکننده در چند بازي ابتدايي خود همه را نگران کرده بودندو قعرنشيني اين تيم پرطرفدار پايتخت سرخوردگي تماشاگران دوآتيشه اين تيم را به همراه داشت ولي اعتماد به برانکو و صبر و حوصله براي احيا شدن آنها باعث شد تا پرسپوليس رفته رفته شکل واقعي يک تيم قدرتمند را پيدا کند و به عنوان مدعي شماره يک قهرماني معرفي شودو اگر کمي هوشياري در نزد بازيکنان اين تيم بود قطعاً آنها جام را به کلکسيون افتخارات خود اضافه مي‌کردندولي فقط تفاضل گل مانع از قهرماني قطعي مردان سرمربي کروات شد.

اما پرسپوليس در فصل جديد و با تقويت تيم خود با توپ پرتري به ميدان آمده به طوري که حالا همه اين تيم را بي‌رقيب و مدعي اصلي قهرماني معرفي مي‌کنند.

از طرفي علاوه بر نيروي انساني مفيد و بازيکنان کارا و ملي‌پوش ، پرسپوليس با يک تاکتيک شناور و پويا به مصاف رقباي خود مي‌رود و اين نوع بازي منحصر به فرد قرمزها که با انديشه هاي هوشمند برانکو اجرا مي‌شود باعث شده که جامعه فوتبال درصد موفقيت آنها را از فصل شانزدهم بسيار بالاتر بداند و از حالا پرسپوليس به عنوان قهرمان احتمالي ليگ‌‌برتر معرفي مي‌شود.

در اين که پرسپوليس به لطف بهره مندي از بازيکنان يک دست و موثر، کادر فني هوشيار و کاربلد و نوع بازي هجومي و غيرقابل مهارش يک مجموعه کامل و بي‌نقص است شکي نيست ولي همه اين فاکتورها ضامن قطعي موفقيت نيست چرا که فوتبال بالا و پايين زياد دارد و به دليل همين غيرقابل پيش‌بيني‌ بودن است که اين پديده طرفداران زيادي را دور خود جمع کرده است.

اين که ظرفيت پذيرش اين همه تعريف و تمجيد در نزد بازيکنان پرسپوليس وجود دارد يا خير بسيار اهميت دارد و برانکو وظيفه سنگيني بر دوش خود احساس مي‌کند که بتواند اين مولفه را به تفکرات مردانش القا کند.

البته گرچه ميانگين سني سرخپوشان به دليل بهره‌گيري از بازيکنان جوان پايين است ولي تجربه اين مهره‌هاي جوان کم نيست و از طرفي اين مجموعه، کادر فني مجربي را هم پشت خود دارد که عينک تيزبين برانکو به عنوان يک مربي ملي و کارنامه دار را به عنوان ليدر در راس خود مي‌بيند.

پرسپوليس در تيم‌ملي ۸ نماينده دارد که آنها تجارب بين‌المللي زيادي را يدک مي‌کشند، بقيه مهره‌هاي تيم هم تقريبا سرد و گرم چشيده‌اند، بازيکنان جوان تر هم غالباً حضور در تيم هاي ملي جوانان و نوجوانان را تجربه کرده‌اندو در مجموع اين تيم با فراز و نشيب فوتبال کاملاً آشنا است.

به هر حال پرسپوليس فعلي مجموعه‌اي کامل و پيشرفته است که مولفه‌هاي يک تيم موفق که بتواند در يک تورنمنت بزرگ و فرسايشي به قهرماني برسد را دارا است ولي اين توقعات و انتظارات بيش از حد مي‌تواند بلاي جان برانکو و تيمش باشد و اگر آنها خود را از پيش برنده و قهرمان بدانند بدون شک در ادامه ليگ با مشکل مواجه خواهند شد.

ايوانکوويچ به عنوان يک مربي متبحر بايد اين فشار را از روي دوش بازيکنانش بردارد و ذهنيت قهرماني که اواخر فصل قبل هم گريبان آنها را گرفت تعديل کند.

پرسپوليس دو هفته مانده به پايان فصل پانزدهم هم يک قدم با جام فاصله داشت ولي غرور بيش از حد باعث شد که آنها مقابل نفت تهران تسليم شده و به راحتي قهرماني را به طور ميلي‌متري تقديم استقلال خوزستان کنند.

حالا سرمربي کروات و تيم تحت امرش بايد از آن تراژدي درس عبرت بگيرند و با تعريف و تمجيدهاي اهالي فوتبال خود را از حالا قهرمان ندانند.

راه پرفراز و نشيب ليگ بسيار سخت و صعب‌العبور است و مهيا شدن براي مواجهه با حواشي رنگارنگ و اتفاقات ريز و درشت قابل پيش‌بيني‌ نيست.

پرسپوليسي که مي‌خواهد علاوه بر موفقيت در ليگ در مسابقات آسيايي هم از اعتبار و حيثيت فوتبال خود دفاع کند بايد هوشيارتر و باتجربه تر باشدو به حرف هاي زيبا و فريبنده‌اي که مي‌شنود دل نبندد.

 

مهدي ميرزائيان